Strona główna / Firma / Kopalnie / KWK Wieczorek

KWK Wieczorek

 Przodkiem kopalni „Wieczorek” była założona przez ród Mieroszewskich w 1826 roku kopalnia „Morgenroth” („Jutrzenka”). Od roku 1833 właścicielem kopalni staje się Spółka Węglowa Spadkobierców Georga von Giesche.

 

Okres ten to burzliwy rozwój kopalni i powstanie osiedli robotniczych Gieschenwald (Giszowiec) i Nikisch (Nikiszowiec), które dziś są świadectwem śmiałych koncepcji architektonicznych tamtych czasów i zabytkiem o światowej renomie. Po drugiej wojnie światowej w przykopalnianym Domu Kultury tworzyła swoje malarskie wizje tzw. janowska grupa prymitywistów z Teofilem Ociepką na czele. Kultowe miejsca otoczenia kopalni były często wykorzystywane jako plener filmowy, między innymi przez Kazimierza Kutza i Lecha Majewskiego.

Od 1993 roku kopalnia wchodzi w skład Katowickiego Holdingu Węglowego SA

31 marca 2017 tzw. Wieczorek 1, czyli wydzielony obszar kopalni obejmujacy szyby Poniatowski i Wschodni, ok. 6,5 ha gruntu oraz 7,5 km podziemnych wyrobisk został przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.  

Z dniem 1 kwietnia 2017 kopalnie Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek i Wujek oraz Śląskie Centrum Usług Wspólnych (spółka zależna KHW SA) zostały przejęte przez Polską Grupę Górniczą sp. z o.o.